Hizmetler

Bilişsel Davranışçı Terapi

Laika Psikoloji Online Psikolojik Danışmanlık

slider-2.jpg

Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel davranışçı terapi (BDT), insanların zihinsel süreçleri, duyguları ve davranışları arasındaki ilişkiyi anlamalarına ve değiştirmelerine yardımcı olan bir terapi yöntemidir. BDT, birçok psikolojik bozuklukta etkili bir şekilde kullanılan bir terapi yöntemidir. BDT’nin temel amacı, insanların olumsuz düşüncelerini ve davranışlarını anlamalarına ve bunları daha pozitif bir şekilde değiştirmelerine yardımcı olmaktır.

Bilişsel Davranışçı Terapi

Bireysel Davranışçı Terapi, iki temel bileşenden oluşur: bilişsel terapi ve davranışçı terapi. Bilişsel terapi, kişinin düşünce süreçlerini değiştirmeye odaklanır. Davranışçı terapi ise kişinin davranışlarını değiştirmeye odaklanır. BDT, kişinin yaşamındaki problemleri çözmek için, kişinin olumsuz düşüncelerini ve davranışlarını tespit etmeye ve daha sağlıklı, düşünceler ve davranışlar geliştirmeye yardımcı olur.

 

Bireysel Davranışçı Terapi; depresyon, anksiyete, panik atak, yeme bozuklukları, bağımlılık, obsesif kompulsif bozukluk ve travma sonrası stres bozukluğu gibi birçok psikolojik bozukluğun tedavisinde etkili bir terapi yöntemidir. Bu terapi, kişilerin yaşamlarındaki sorunlarla başa çıkmasına ve kişilerin davranış kalıplarını değiştirerek daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olmak için kullanılır.