CİNSELLİK HAKKINDA EBEVEYNLERİN SORULARI VE CEVAPLARI

Uzm. Psikolojik Danışman Cem Devezer

 

Çocuğuma cinsel gelişimi ile ilgili bilgiyi ne zaman vermeliyim?

Bunun belirli bir yaşı yoktur, bununla beraber sorular genelde üç yaş civarında başlar. Çocuğunuzun sorular sormasını bekleyin. Belli bir süre geçmesine rağmen hala sorular gelmiyorsa çocuğunuz cinselliği başka yerlerden öğreniyor olabilir. Bu durumda uygun ortamı yaratarak bazı açıklamalar yapmanızda fayda olacaktır.

Çocuğumun cinsellik hakkındaki soruları neden bu kadar zor geliyor?

Cinsellik hakkında konuşmayı zorlaştıran, sizin bu soruya yüklediğiniz değerlerdir. Cinselliği çocuğunuzun gelişmekte olan diğer özellikleri kadar gerçek ve doğal karşılamalısınız.

 

Cinsel eğitimi kız çocuğuna anne, erkek çocuğuna baba verse daha doğru olmaz mı?

Çocuk soruyu kime sorduysa soruyu o ebeveyn yanıtlamalıdır veya birlikte yanıt verilmelidir. Çocuk hem kendi cinsiyetinin hem karşı cinsiyetin cinselliğini merak edecektir. Ergenliğe doğru ise, hemcins ebeveyn tarafından yerine göre kendi yaşamından da örnekler verilerek bilgilendirilmesi yararlı olabilir.

Çocuğumun cinsellik hakkında sorduğu bir sorunun cevabını ben de tam olarak bilmiyorsam ne yapmalıyım?

Kendinizi o soruya cevap verecek yeterlilikte hissetmiyorsanız çocuğunuza “Sorduğun bu soruyu şu anda sana nasıl açıklayabileceğimi bilmiyorum. Senin anlayacağın şekilde anlatabilmem için bana zaman ver. En kısa zamanda yanıtlayacağım.” diye yanıt vererek zaman kazanın, araştırıp veya bir uzmana sorup en doğru bilgiyle yanıtlayın.

Çocuğum gecenin herhangi bir zamanında kapıyı tıklatmadan yatak odamıza giriyor. Bunu nasıl engellerim?

Çocuğun sizin odanızın sizin, kendi odasının kendisinin özeli olduğunu ve başkalarının odasına girerken mutlaka izin alması gerektiğini vurgulayın. Bu alışkanlığı devam ediyorsa uygun bulmadığınızı ve bundan hoşlanmadığınızı söz ve davranışlarınızla hissettirin.

Çocuğumun yatak odasında veya bizimle birikte uyumasına izin vermeli miyiz?

Hayır. Çocuğunuz mutlaka kendi yatağında ve odasında uyumalıdır. Zaman zaman yatağınıza gelmesine izin verebilirsiniz ancak tekrar yatağına dönmesini sağlamalısınız.

Ailece birşeyler izlerken beklenmedik bir anda çocuğun yaşına uygun olmayan sahneler çıkıyor, bu durumda ne yapmalıyız?

Bu tür durumlarda genellikle hemen kanal değiştirmek, çocuğun gözlerini kapatmak benzeri yaygın tutumlar yanlıştır çünkü; çocuğunuz göreceği kadarını görmüştür ve böye davrandığınızda konuya daha fazla ilgi, devamını görmek için merak duyabilir. Çünkü ebeveynlerin gösterdiği aşırı tepki merak uyandırıcıdır. 

Bu tutum cinselliği kötü ve onaylanamaz bir kavram olarak görmesine de neden olabilir. 

En doğru tutum, ailecek kontrollü ve bilinçli bir izleyicilik politikası oluşturmak, TV izlemek yerine daha faydalı etkinliklerde bulunmaktır.