Yoğun ve talepkar iş yerlerinde iş stresini yönetmek için faydalı ipuçları

Klinik Psk. Dilek Kuş

İş yeri stresi hayatın bir gerçeği olsa da çalışma temposu yoğun olan ve çalışanın içsel kaynaklarını sürekli olarak daha fazla kullanmasını gerektiren çalışma ortamları stres düzeyini artırarak uzun vadede ruh sağlığını olumsuz etkiler.

Bu gibi iş yerlerinde kullanılabilecek bazı teknikler:

– Önceliklendirme ve delege etme:

Fazla miktardaki iş yükünün üstesinden gelmek için önce en acil ve en önemlileri belirleyin. Gerekirse bazı işleri başka çalışma arkadaşlarına devretmek işin daha hızlı yapılmasını ve  iş yükünü hafifletmeyi sağlayabilir.

– Kendiniz için gerçekçi hedefler belirleme:

Belirli bir zamanda başarabileceğiniz ve tamamlayabileceğiniz görevleri gerçekçi verilere göre belirleyin. Bu, ulaşması çok zor ya da gerçekçi olmayan hedefler için çok çalışarak tükenmekten sizi koruyacaktır.

– İş yükü ve deadline’lar konusunda yöneticilerinizle istişare edin:

Çok fazla sorumluluğu çok yakın ve benzer sürelere sahip teslim tarihlerinde yerine getirmeye çalışıyorsanız iş yükünüz, sorumluluklarınız, gerçekçi limitleriniz ve kapasitenizi yöneticinize bilgi vermek bir çözüm sağlayabilir. Sorumlulukların bazılarını azaltma, mevcut sürede yapılacak işler kısıtlı olduğu için hangi işlerin yapılacağının kararını yöneticiye bırakma ya da bazı teslim sürelerini erteleme gibi seçenekleri gündeme getirebilirsiniz.

– “Hayır” diyebilmek:

Yerine getirmekte zorlanacağınız ya da içsel kaynaklarınızı çok zorlayacak görevleri reddetmek stres ve iş yükünüzü yönetilebilir bir seviyede tutmaya yardımcı olur. Sınır koymakta ya da “hayır” demekte zorlanan bir yapınız varsa, bu iş yerinde size dezavantaj olarak dönebilir.

– Hobiler ve stres yönetme teknikleri:

Hobiler çalışma hayatında kullandıkça azalan kaynaklarımızı yeniden doldurmaya yardımcı olurken stres yönetimi teknikleri stres seviyesini anlık müdahalelerle düşürüp tahammül etmesi daha kolay bir düzeye çeker. Stres yönetme teknikleri arasında gevşeme ve nefes egzersizleri, mola vererek kısa bir süre bilgisayar başından veya çalışma ortamından uzaklaşma, ayağa kalkarak fiziksel aktiviteyi artırma gibi yöntemler sayılabilir.

– İş-özel yaşam ayrımı:

İş yaşamını mesai dışına taşımak ve özel hayata taşımak, özellikle yoğun stres altında çalışılan işler için rahatlama ve dinlenme için zaman ayıramamak demektir. Bu, iş stresini yakınlarımıza yansıtarak ilişkilerimize zarar verme riski de taşır. Çalışma yaşamını iş yeriyle sınırlı tutmak ve iş zamanı ile özel zaman arasındaki ayrımı net bir şekilde koymak uzun vadede iş yeri ruh sağlığı için önemli bir koşuldur.

– Profesyonel yardım almak:

Yukarıdaki önlemlere rağmen stres düzeyi çok yüksek olup psikolojik iyi oluşa zarar vermeye başlayabilir veya çalışma ortamı bu gibi müdahelelere kapalı olabilir. Stres ve kaygının yanı sıra kişinin kendisine dair yeterlilik, yetkinlik, başarı, değerli olup olmama inançları da olumsuz yönde etkilenebilir. Bu durumda iyi oluşunuzu sağlamak için bir uzman desteği almak gerekli olabilir.

– İş yerindeki durumunuzu değerlendirmek:

İş yerinden kaynaklanan stres unsurları kronik bir hal almışsa ve ruh sağlığı üzerindeki etkileri yüksekse iş yerini veya işi değiştirmenin bir seçenek olup olmadığını düşünebilirsiniz. Çevresel koşullarla ilgili değişiklik yapmak psikolojik iyi oluşu hızlı bir biçimde düzeltebilir. Eğer imkanlarınız buna el veriyorsa iş veya iş yerini değiştirmek, altından daha rahat bir şekilde kalkabileceğiniz bir işe geçiş yapmak bir seçenek olabilir.