OKUL REDDİ NEDİR

Psk. Dan. Nida Yaldız

Bazı öğrenciler için okul zor ve bunaltıcı geliyor ki, okula devam etme ve okulda kalma konusunda ciddi, üzücü bir kaygı yaşıyorlar. Bu kaygıyı hafifletmek için çocuk veya genç okuldan kaçmaya başlayabilir.

Okul reddi birçok şekilde olabilir. Sık sık okula zamanında gelmekte zorlanma, okul günü bitmeden okuldan ayrılma veya okula hiç gitmeme gibi davranışları içerebilir. Baş ağrıları, yorgunluk, karın ağrıları ve kaygının diğer fiziksel belirtileri sabah okula gitmeyi zorlaştırabilir ya da erkenden okuldan ayrılmayı gerekli kılabilir.

Okuldan kaçınma, bir çocuğun veya gencin okul gününün sıkıntı verici yönlerinden kaçmasına olanak tanır ve bu da anında kısa vadeli bir rahatlama sağlar. Bununla birlikte, bir öğrenci okulu özlemeye devam ettiğinde, akademik olarak geride kaldığı ve sınıf arkadaşlarından ve öğretmenlerinden sosyal olarak kopuk hissetmeye başladığı için geri dönmek giderek daha zor hale gelebilir. Ayrıca çocuk, okulla ilgili kaygılarla baş etmenin ve okul gününün getirdiği zorluklarla başa çıkmanın mümkün olduğunu öğrenme şansına sahip olmaz. Bu onu okuldan kaçınmanın kısır döngüsüne sokabilir.

İletişim kurun ve işbirliği yapmak en önemli şeylerin başında gelmektedir. Çocuğunuzun okula gitmekte neden zorluk çektiğine dair bildiklerinizi paylaşmak için okul psikolojik danışmanıyla iletişime geçin. Okul, okuldan kaçınmanın neden gerçekleştiği konusunda ne kadar fazla bilgiye sahip olursa, size o kadar iyi yardımcı olabilirler. Çocuğunuzun okulda kaçındığı şeylerle yavaş yavaş yüzleşmesine yardımcı olabilecek küçük adımları belirleyerek çocuğunuzla ve okulla işbirliği içinde sorun çözün. Diyelim ki sınıfın önünde konuşma korkusu olan bir çocuğunuz olsun, ona bunu sorun. Çocuğun bire bir öğretmene, ardından öğretmenine ve birkaç arkadaşına konuşma yapmasına ve yavaş yavaş sınıfın önünde konuşmaya başlamasına aşama aşama izin verilebilir.

Okul konusunda kararlı olun. Empatik olun ancak çocuğunuzun veya gencin okula gitmesi gerektiği konusunda kararlı olun. Ona korkularıyla yüzleşebileceğinden emin olduğunuzu söyleyin.

 

Kaynakça/ https://www.health.harvard.edu/blog/school-refusal-when-a-child-wont-go-to-school-2018091814756