Ödev Stresi

Çocuklara, gençlere ya da ebeveynlere sadece ödev sözcüğünü söylediğinizde zihin ve bedenlerindeki tüm duygu durum değişikliklerini görebilirsiniz. Ödev çocuklar için önemli bir stres nedenidir. Ödev stresi çocukların ve gençlerin baş ağrısı, uyuma güçlüğü, yorgunluk gibi strese bağlı belirtiler göstermesine neden olabilir. Öğrenciler ödevi yararlı bir öğrenme deneyimi olarak algıladıkları zaman daha az akademik kaygı ve daha az strese ilişkin fiziksel belirtiler gösterdikleri görülmektedir.

Ödev stresinin azaltılması çocuğunuzun ödevlerini yapmasını yaşam boyu süren pozitif bir deneyim haline dönüşmesini öğretir. Ödev çok kapsamlı ve zaman alıcı olduğu zaman tüm aile üzerinde olumsuz bir etkisi de olabilir. Çocuğunuzun ev ödevi rutinini iyice değerlendin. Eğer çocuğunuz ev ödevini ağlayarak bitiriyorsa, uykusundan mahrum kalıyorsa ya da yapmak istediği aktiviteleri bırakıp ödevleri için daha fazla zaman ayırıyorsa aşırı stres yaşıyor olabilir

Çocuklarda ve ergenlerde stres belirtileri:

-Sinirlilik ve olağandışı duygusal tepkiler.

-Uykuya zor geçme ya da kâbuslar.

-Konsantre olamama.

-Ders notlarında ve sınıf işleyişinde düşüş

-Bağ ağrısı ya da mide ağrısı

-Açıklanamayan korkular ya da artmış anksiyete.

-Önceki gelişimsel seviyelere geri dönüş.

-Aile faaliyetleri ya da akran ilişkilerinde izolasyon.

-Alkol ya da uyuşturucu denemeleri.

 

Laika Psikolojik Danışmanlık olarak  ödev stresi konusunda yanınızda oluyoruz. Şikayetleriniz ve seanslarımız hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.