Kaygı ve Çocuklar

Psk. Danışman Nida Yaldız

COVID-19 salgınından önce bile giderek artan sayıda genç ve çocuk, yüksek oranlarda kaygı yaşıyordu. 2007’ye göre bakıldığında %20 artışla 2012 yılında çocukların yaklaşık %11,6’sı kaygı yaşamıştır. Sosyal izolasyon ve artan aile gerilimi gibi COVID ile ilgili stres faktörlerinin yanı sıra, okulda silahlı saldırılar, siyasi huzursuzluk ve Ukrayna’daki savaş gibi arka plan stres faktörleri bu artışları muhtemelen tetikledi.

Ancak kaygı yaşayan çocuklar ve ebeveynler için harika bir haber var: “Anksiyete bozuklukları için etkili tedaviler var ve bu tedaviler oldukça iyi” demiştir, Temple Üniversitesi’nden Philip Kendall. John T. Walkup, MD, Kendall ve meslektaşları tarafından yapılan büyük bir kontrollü çalışmada, kişiye özel Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) kapsamında “Başa Çıkan Kedi” adlı bir program ile gençlerin %60’ı önemli ölçüde iyileşti ve doktor tavsiyesiyle ilaç kullanan kişilerde iyileşme oranları ise %80’e ulaştığı görülmüştür. McLean Anxiety Mastery Programı kurucu ortağı Kathryn D. Boger, çocukların kaygı için uygun tedavi gördüklerinde, hayatlarının gidişatında büyük bir fark yaratabileceğinden bahsetmiştir. Kaygı ve Obsesif Kompulsif Bozukluk tedavisini gençlere geniş çapta duyuran yeni bir şirket olan InStride Health’in yetkilisi Boger; doğru tedavi ile, kaygı ile mücadele eden gençlere “dünyayı anlamaya başlamak ve yeni ve zorlu zorluklarla yüzleşmek için güçlü bir yol” sağlayacağından bahseder ve öğrendikleri becerileri hayatlarının geri kalanında yanlarında olacağını anlatır.

Kaygı bozukluğunun tedavisine baktığımızda; genellikle 12-20 seans sürdüğünü görmekteyiz. Uygulama, gencin veya çocuğun kaygı durumuna göre farklılık göstermekle birlikte temel yöntem aynıdır; gerçek dışı ya da abartılı endişeli düşünceleri ele almak ve kişileri, beklenen felaketin olmayacağını yaşayıp öğrenene kadar korktukları şeylere maruz bırakmaktır. Sonuç olarak bakıldığında, benzer durumlara girdiklerinde kişiler daha az kaygı yaşamaktadırlar.

 

DeAngelis, T. (2022, October 1). Anxiety among kids is on the rise. Wider access to CBT may provide needed solutions. Monitor on Psychology53(7). https://www.apa.org/monitor/2022/10/child-anxiety-treatment