Çocukların Aslında İhtiyacı Olan 6 Şey

Çocukların Aslında İhtiyacı Olan 6 Şey

Psk. Danışman Nida Yaldız

Ebeveynlerin çocukları için en çok bilgilenmek istediği konulara bakıldığında; ekran süresi, beslenme ve çocuk gelişimine uygun oyuncaklar gibi konular karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medya, çocuklarımız için iyi olduğu varsayılan şeyleri bize satarak ebeveynlik stresimizden ve suçluluk duygumuzdan faydalanabilmekte ve sadece “satın al”ı tıkladığımız taktirde suçluluk duygusundan uzaklaştırır. Bu sürekli bilgi akışı, sürekli olarak bir sonraki besleyici öğünü, oyun zamanı etkinliğini ve hatta gelişim aşamasını önceden planlamıyorsak kendimizi kötü ebeveynler gibi hissetmemize neden olur. Çoğunlukla, bu şirketlerin veya sosyal medyanın bize satın almaya yönelttiği ürünler, ebeveynler üzerinde stres yaratır. Alınan bu ürünler muhtemelen çocuğumuzun gelişimi üzerinde çok az etkisi bulunur veya hiç etkisi bulunmaz.

Çocukların yaşamlarında aslında ihtiyacı olan temel 6 konu şöyle açıklanmaktadır.

Güvenli ilişkiler. Çocukların gelişimi için en önemli şeylerden biri, anne ve babalarla güvenli ve istikrarlı ilişkiler kurmasıdır. Çocuğunuzla birlikteyken onun yanında yer alıyorsanız, onların sağlıklı gelişimi için en iyi şeylerden birini yapıyorsunuz demektir.

Yetkili ebeveynlik. Sınırlar koyarken (aşırı katı olmak veya sınır koymamak yerine) çocuğunuzun ihtiyaçlarına karşı sıcak ve duyarlı olmak, daha iyi iletişim kurmanızı sağlar.

Esnek rutinler. Genellikle birlikte akşam yemeği yemek ve tutarlı bir yatma saati belirlemek gibi günlük aktivitelerde öngörülebilirlik önemlidir. Ancak, gerektiğinde esnek olmak sorun değildir.

(Genellikle) dengeli öğünler. Çocuğunuz genellikle çeşitli yiyecek gruplarını yerse, muhtemelen sağlıklı gelişimi için ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin çoğunu alıyor demektir (yine de endişeleniyorsanız çocuk doktorunuza danışın).

 Keşfetme şansı. Çocuklar, kendilerine güvenli bir ortamda yeni şeyler keşfetme fırsatı verildiğinde dünyayı öğrenirler. Yeni bir şey keşfetmenin (örneğin, yeni bir parka veya kütüphaneye göz atmak) maddi bir aktivite olması şart değildir.

Kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen anne ve babalar. Anne babaların yaşadığı stres, çocukların sağlığı için kötü olabilir. Akıl sağlığınıza öncelik verdiğiniz için kendinizi suçlu hissetmek yerine, kendinizle ilgilenmenin çocuğunuz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olduğunu unutmayın.