Çocuklara Cinselliği Nasıl Anlatabiliriz?

Psikolojik Danışman Nida Yaldız

Cinsel eğitim doğumdan başlayıp ergenlik dönemine kadar, hatta yaşam boyu süren sürekli bir eğitimdir. Çocuklar, 3-4 yaşlarından itibaren cinselliği merak etmekte ve bu konuda çeşitli sorular yöneltmektedirler Ebeveyn çocuğun sorularına cevap vermelidir ama bu cevapların çok detaylı olması gerekmez. Çocuğunuzun yüzündeki ve gözlerindeki ifadeyi takip ederek cevabınızda fazla ileri gidip gitmediğiniz anlayabilirsiniz. Genelde çocuklar ihtiyacı olandan daha fazlasını duydularsa bakışlarını sizden kaçırarak uzağa bakarak tepki verirler. Erken bilgi vermek çocuğunuzun kafasını karıştırmaktan başka işe yaramamaktadır; sorular sorduğunda sizin bunları fazla açıklama yapmadan ve açık, net bir biçimde ifade etmeniz çocuğun merakını giderecektir. Çocuğunuzla cinsellik ile ilgili konuşurken yapılması gereken dürüst olunması, içten ama anlayabileceği kadar basit açıklamalar yapmaktır. Anlayabileceğinden daha fazlasını anlatmak çocuğu zorlayabilir, korkutabilir veya kafasında karışıklığa sebep olabilir. Çocukların büyüdükçe çevrelerine karşı duymuş oldukları merak kadar, cinsellik konusundaki merakları da doğal bir durumdur ve yaşamlarının bir evresidir.

Anne/baba bebekler nasıl olurlar?

Çocuğunuz “bebek nasıl olur?” sorusunu sorduğunda bu soruya yanıt verilmelidir. Çocuğunuz 4-5 yaşına geldiğinde bu soruları duyabilirsiniz. Bu soruya şöyle bir açıklama yapabilirsiniz: “Bebek, bir kadın ve bir erkek birbirini çok sevdiği zaman olur. Bazen, kadın ve erkek birbirine sarılırlar ve birbirlerini öperler. Erkekteki sperm ve kadındaki yumurta birleşip annenin karnında 9 ay büyüdükten sonra bebek dünyaya gelir.” Bunun gibi basit aynı zamanda dürüst bir açıklama çocuğunuzun hem merakını giderecek hem de onun size güvenebilmesini sağlayacaktır.

7- 11 yaşa kadar: Anne baba birbirini çok sever ve birbirlerine sarılarak yan yana yatar. Birbirlerini öperler ve dokunurlar. Bu şekilde babanın erkek hücresi ile annenin yumurtası birleşir ve annenin karnında 9 ay büyüdükten sonra bebek dünyaya gelir.

11 yaş sonrası: Anne ve baba birbirlerini çok sever ve birbirlerine dokunmak ister. Beraber olmak istedikleri zaman babanın penisi annenin vajinasına girer. Bu noktada bilimsel kavramları kullanmak önemlidir.

 

Bebek anne karnından nasıl çıkar?

“Peki nasıl çıktım?” sorusu gelmeden, bu konu hakkında konuşma ama bilgi edinip zamanı beklemelisiniz. “Bebekler annenin vücudundaki bir delikten çıkar.” cevabı yeterli olacaktır. Eğer anlamazsa ya da daha fazla bilgi isterse bir kağıda çizerek açıklamaya çalışabilirsiniz.