Çocuklara Cesaret Aşılamak

Psk. Dan. Nida Yaldız

Çocuklarda Cesaret Nasıl Geliştirilir?

Hepimiz kendimizi güvende hissetmek isteriz. Güvenli bir yer, bizi incitmemesi veya utandırmaması veya yaralamaması gibi nedenlerle rahatlatıcı olabilir. Bazen, çocuklarımızın olabilecek en iyi yerinin “güvenli ve kesin” olması gerekebilir bunun için cesaretlerini beslemek için bazı yollar:

 

Cesaretlerinden bahsederken, sanki zaten oradaymış gibi konuşun.

İçlerinde canlanan cesarete yönelik sanki onlar zaten orada gibi konuşun. “Ne kadar cesur olduğunu biliyorum.” “Bazen daha kolayı yapmak için başka bir şey yapabilirdin, ama zor kararlar verdiğini seviyorum.” “Belki de cesur hissetmiyorsun, ama bunu yapmanın senin için ne anlama geldiğini biliyorum.

 

Mükemmelliğe izin verin.

Başarısızlık ve reddedilme genellikle cesur bir şey yaptığınızın işaretidir. Her deneyim yeni bilgi ve öğrenilmiş bilgeliği sağlar, daha önce bulunmayan şeyleri öğrenmek için düşüşlerin ardından kalkabilen cesur insanlar bunu yapar. Kusurlar için alan verin, bu büyüme için bir temel taştır.

 

Yeni bir şey deneyin.

Fiziksel veya duygusal sınırlarını zorlayan aktiviteler yapmalarını teşvik edin. (drama, spor, müzik vs.). Kendilerinin güçlü olduklarına, başa çıkabileceklerine ve bazen kendilerini kırılgan hissetmelerine rağmen, cesaretlerini beslemeye yardımcı olacak her şeyi aktive etmeye çalışın.

 

Çocukların içgüdülerinin gelişmesine izin verin ve bunları nasıl kullanacaklarını öğretin.

İçgüdü büyü ve hokus pokus değildir. Hepimizde bilincimizin hemen dışında oturan birikimler, deneyimler ve öğrenmelerin bir ömrü vardır. Çocukların kendilerinde neyin doğru veya yanlış hissettirdiğine dikkat etmelerini teşvik edin. Bazen bu, neden hissettiklerini gerekçelendirmeye veya açıklamaya ihtiyaç duymadan bırakmalarına izin vermek anlamına gelir. “Sessiz kaldığında, kalbin ne söylüyor?” ,”ne yapman gerektiği konusunda bir hissin var mı?” Bunlara odaklanmak ve dikkat etmek gerçekten değerlidir.

 

Her şeyi değiştirmek için asla geç değildir.

Onlara, yönlerini, arkadaşlarını veya fikirlerini değiştirmenin asla çok geç olmadığını söyleyin. Bir karar ya da seçim kesin gibi hissettiğinde cesaret kolayca soğuyabilir. Tüm deneyimler yeni bir bilgelik getirir ve eğer bu yeni bilgelik kararın doğru hissettirmeyi bırakırsa, o da iyidir. Plan B, bir arka kapı, bir çıkış yolu ya da geri dönüş yolu her zaman vardır. Ama önce başlamak için cesur bir karar gereklidir.